Co to jest SSP

  • Czym jest SSP
    Safe and Sound Protocol – jest nieinwazyjnym, intensywnym protokołem słuchowym mającym na celu redukcję stresu i rozdrażnienia, poprawę przetwarzania słuchowego oraz niwelowanie socjalnych trudności. Jego potrójne działanie opiera się na:

    • Treningu mięśni ucha środkowego (A)
    • Stymulacji nerwów czaszkowych i nerwu błędnego (B)
    • Modulacji Autonomicznego Układu Nerwowego (C)

    Program wykorzystuje specjalnie filtrowaną muzykę np. dla dzieci jest to muzyka Disney’a, która jest słuchana przy pomocy słuchawek nausznych. Zadaniem specjalnie filtrowanej muzyki jest „szkolenie” sieci neuronowej związanej ze słuchaniem w celu skupienia się na zakresie częstotliwości ludzkiego głosu. 

    • (A) Mięśnie ucha środkowego
      Zarówno mięsień strzemiączkowy, jak i mięsień napinacza błony bębenkowej pomaga nam wyciszyć pewne odgłosy, dźwięki. Jeśli nie działają prawidłowo, mamy trudności z filtrowaniem głosu ludzkiego z innych dźwięków z otoczenia. Doświadczenie to może być bardzo nieprzyjemne, a nawet bolesne. Poprzez ćwiczenie mięśni ucha środkowego podczas protokołu SSP poprawia się przetwarzanie słuchowe z czym związana jest redukcja niepotrzebnych szumów/hałasów oraz lepsze wysłuchanie i zrozumienie mowy ludzkiej.
    • (B) Nerwy czaszkowe i nerw błędny
      • Nerw V kontroluje napięcie mięśnia napinacza błony bębenkowej, dzięki czemu filtrowane są niskie dźwięki z otoczenia.
      • Nerw VII dochodzi do niewielkiego mięśnia w uchu środkowym – do mięśnia strzemiączkowego. Jeśli nie działa prawidłowo, wtedy nie są zmniejszone natężenia dźwięków o częstotliwości wyższej lub niższej od kobiecego głosu. Jest ograniczona możliwość skupienia się na tym głosie mając w tle inne dźwięki.
      • Dodatkowo nerw VII kontroluje mięśnie twarzy. Jego dysfunkcja objawia się słabą mimiką twarzy, jest ona jakby kamienna.
      • Słuchanie jest bardzo połączone z nerwem błędnym (X), który jest uznawany za wewnętrzne centrum kontroli organizmu. Nerw błędny przetwarza sygnały i wskazówki z otaczającego nas świata i odpowiednio reaguje na nie.
    • (C) Autonomiczny układ nerwowy
      Nasze reakcje na określone sytuacje powiązane są z tym, w jaki sposób odczytujemy otoczenie. Jeśli czujemy się bezpieczni uruchamia się układ przywspółczulny (układ połączenia), którego aktywacja jest konieczna w przypadku spotkań i rozmów, kiedy łączymy się z innymi i komunikujemy, angażujemy się w życie, odczuwamy miłość i wdzięczności. W tym stanie możemy się zrelaksować, słuchać i rozumieć drugiego człowieka.

    Czasem nasz wbudowany system nadzoru (neurocepcja) błędnie odczytuje sygnały płynące z otoczenia. Jeśli organizm odczytuje, że jest w niebezpieczeństwie, wtedy dochodzi do aktywacji walcz / uciekaj lub zamrożenia. W tych stanach nie możemy się uczyć, siedzieć spokojnie, trawić jedzenia, spać czy nawet się zrelaksować.

    W układzie współczulnym (walcz lub uciekaj) wypełnia nas bezładna energia, jesteśmy niespokojni, rozzłoszczeni, coś nas mobilizuje do ataku lub ucieczki.

    W układzie grzbietowym (zamknięcia) wykonujemy czynności bez zaangażowania, jesteśmy wyzuci z energii, nie kontaktujemy się innymi, tracimy nadzieję.

    SSP ma za zadanie wyłączenie nieuzasadnionych stanów walki z zagrożeniem i włączenie stanu, w którym możliwe są bardziej prospołeczne zachowania. Słuchanie interwencji umożliwia wejście w tak pożądany stan zaangażowania społecznego. Specjalnie przetworzone playlisty muzyczne programu SSP pomagają wyregulować układ nerwowy, wystawiając go na działanie różnych częstotliwości dźwięku. Słuchanie tych list odtwarzania przez słuchawki nauszne pomaga układowi nerwowemu łatwiej osiągnąć równowagę.